Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak čistit dřevěný nábytek

Jak čistit dřevěný nábytek

Dřevo najdeme snad v každé české domácnosti, ať už v kuchyni, obýváku, jídelně či ložnici. Základní pravidlo údržby dřevěného nábytku je - nikdy nepoužívejte nic agresivního. Žádná agresivní chemie a rozpouštědla dřevěný nábytek nevyčistí, ba právě naopak.

Jak čistit lakovaný dřevěný nábytek

Lakovaný dřevěný nábytek byl spíše hitem konce minulého století, ale v českých domácnostech je ho stále ještě dost. Jeho údržba je velice jednoduchá. "O základní péči o dřevo a uchování jeho krásy se stará lak. Nám na setření prachu postačí pouze lehce navlhčený hadřík. Rozhodně se vyvarujte použití leštěnek s různými olejovými příměsemi", říká Adéla Rajnochová z úklidové agentury.

Nezapomínejte hadřík vždy dobře vyždímat a nábytek ideálně utřít ještě suchou utěrkou. Větší množství vody totiž dřevo spíše poškodí, než jej vyčistí. Navíc dlouhodobé působení vody či páry má negativní vliv na vlastnosti dřeva.

Na čistění dřeva nepoužívejte ani přípravky s organickými rozpouštědly (které nám lakovanou vrstvu rozleptají), ani čističe s pevnými částicemi (ty dřevo můžou poškrábat).

Věděli jste, že...

...dřevěný nábytek nemá stát u sálavého tepla? Nábytek umístěte minimálně do vzdálenosti 50 cm od zdroje tepla. Dřevo se může deformovat, případně praskat a vy dříve či později zjistíte, že šuplík se nedá otevřit, nebo dvířka skříně nejdou zavřít.

Jak vyčistit voskovaný dřevěný nábytek

Pokud jste si domů pořídili dřevěný kus nábytku ošetřený jen voskem, získali jste perfektní interiérový doplněk vynikající svým přírodním vzhledem. Bohužel si na tento kus nábytku musíte dávat velký pozor. Stačí pár vteřin a kolečko nebo rýha jsou na světe. Čistit tento nábytek můžete pouze suchým hadrem.

Hrníček s čajem je zlo

Jedno z nejčastějších poškození dřevěného nábytku je (světe div se) od hrníčků a skleniček. Tu na komodu položíte hrnek s čajem, tam na poličku zase skleničku od vína... a najednou zjistíte, že na nábytku máte kruhů víc než olympijská vlajka. Ideální je používat podtácky, nebo setřít skvrnu hned, když se vytvoří. Ale upřímně - 90 % z nás o skvrně většinou ani neví. Babské rady tvrdí, že pokud už nějaký ten kruh objevíte, nejlepší je použít zubní pastu. Když skvrna stále drží, můžete do pasty přimíchat špetku jedlé sody. Na internetu pak koluje návod na osvědčený odstraňovač skvrn vyrobený z 1 lžičky másla, 1 lžičky majonézy a špetky cigaretového popela. Každé místo ošetřené tímto zázračným odstrňovačem je nutné vyleštit suchým měkkým hadrem.

Odborníci tyto "osvědčené" internetové recepty neradi vidí. Říkají, že jediné, co v tomto případě pomůže, je znovu dřevo vybrousit a napustit voskovým mořidlem.

Světlicový olej - přírodní lék na dřevo

Zdá se vám, že lesk a sláva vaší komody či konferenčního stolku jsou dávno pryč? Pak sáhněte po světlicovém oleji. Je to naprostá pecka na přírodní bázi, která dřevo oživí a vyčistí. Na internetu snadno koupíte 0,5 l za necelých 200 Kč. Přírodní péči jistě ocení i starší kusy nábytku, třeba kredenc po prababičce. 

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky