Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak rozmístit nábytek v obývacím pokoji

Až přijde návštěva, bude koukat! Aneb, jak na útulný obývací pokoj

Úkolem nábytku a doplňků v obývacím pokoji je zpříjemnit vám váš volný čas. Proto záleží na tom, kam který kousek postavíte a jak vše sladíte dohromady. Poradíme vám, jak rozmístit nábytek v obýváku a dosáhnout tak toho, aby byl váš obývací pokoj místem, kde se usadíte s rodinou i přáteli, abyste strávili chvíle pohody.

Kdo plánuje, šetří záda!

Zásada číslo jedna zní: přeplněnost rozhodně není na místě. Plochu obývacího pokoje příliš nezastavujte, nechte prostor dýchat, aby se vám v něm dobře pohybovalo. Jak tedy nábytek v obýváku funkčně uspořádat? Ideálním řešením je jasný plán, kde co bude, abyste při vybalování nového nábytku nezjistili, že se vám vše do místnosti nevejde nebo k sobě jednoduše nejde. Lepší určitě bude kreslit, než stěhovat. Proto si na papír rozkreslete, co kam dáte. Počítejte především s okny a dveřmi, s nimi prostě nehnete.

Nábytek v obýváku

Základem obývacího pokoje je samozřejmě sedací souprava, případně křesla - takové srdce pokoje, které navíc upoutá největší pozornost. Na této nejdůležitější položce ze seznamu, co mít v obýváku, si dejte opravdu záležet. Nejen na výběru, ale především na tom, kam ji umístíte. Platí zde rovnice velký pokoj = velká pohovka, klidně umístěná do prostoru. Může vám napomoci se zónováním v obýváku, který je spojení kupříkladu s jídelnou. Do menší místnosti samozřejmě volte spíše menší sedačku, kterou umístěte ke zdi.

Televize? Dnes už krb či okno

A teď kam pohovku směřovat. Ohniskem pozornosti je v českých domácnostech nejčastěji televize. Do módy však přichází také krb nebo okno. Pamatujte, že ne všechny sedací plochy musí směřovat k televizní obrazovce. Naopak, pokud se na pohovku či do křesel usadíte s přáteli, je lepší, když k sobě budete sedět tváří v tvář.

Rozmístění nábytku v obývacím pokoji

Pokud je to možné, směřujte sedačku tak, aby z ní lidé viděli na dveře, nebo alespoň nebyli zcela zády k nim. Nedávejte ji však pod okno, přímé sluneční světlo by ji mohlo poškodit. Zároveň je však dobré postavit sedačku tak, abyste z ní viděli ven - sledování televize může po chvíli omrzet a unavit oči, které si odpočinou pohledem ven na nebe, zeleň nebo i ulici, kde pulzuje život města (tady už zkrátka záleží na výhledu).

Velký koberec zmenšuje

Odpočinkovou zónu vám pomůže dotvořit konferenční stolek, televizní stolek, knihovna, vitrína či jíný úložný prostor. V neposlední řadě jsou to pak doplňky, které dotváří atmosféru. V chladnějších zimních večerech oceníte koberec, na který došlápnete, když budete opouštět pohovku. Moderní už nejsou koberce přes celou místnost, pocitově ji navíc zmenšují, ale menší koberce pouze pod sedačkou a konferenčním stolkem. Interiér můžete doplnit také polštářky či poličkou. Na tu však nekupte příliš předmětů - bude se vám nejen špatně uklízet, ale mohla by působit také neuspořádaně.

Významnou roli hraje osvětlení. Každý obývací pokoj by měl být vybaven centrálním osvětlením. Chybět by nemělo ani přídavné osvětlení, které využijete například při čtení, a náladové osvětlení jako je malá lampička či svíčky. Lampou můžete prosvětlit také rohy v tmavších místnostech, k tomuto účelu vám poslouží i zrcadla

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky