Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak zařídit jídelnu? Základem je vybrat správný jídelní stůl

Jak zařídit jídelnu? Základem je vybrat správný jídelní stůl

Není to nic těžkého, pokud se budete držet pár základních pravidel. Pořádně si prohlédněte prostor, do kterého budete jídelní stůl pořizovat. Stůl totiž nesmí být moc velký, ale zároveň nesmí být ani moc malý, aby se u něj pohodlně najedli všichni členové vaší rodiny najednou.

Pojďme se společně podívat, jaké typy stolů můžete do své jídelny zvolit

  • Kulaté jídelní stoly mají své nepopiratelné kouzlo, počítejte ovšem s tím, že jsou náročnější na prostor. Můžou být buď na jedné středové noze, nebo klasicky na čtyřech nohou. Kulatý stůl se čtyřmi nohami úplně 100% nezapadá do minimalistického moderního interiéru, ale rozhodně je stabilnější
  • Oválné jídelní stoly jsou řešením pro všechny, kteří si nemůžou vybrat mezi obdélníkem a čtvercem. K oválnému stolu se ale rozhodně vejde největší počet strávníků, protože nemá rohy a je zpravidla větších rozměrů než kulatý jídelní stůl.  
  • Bezpochyby nejoblíbenější jsou obdélníkové jídelní stoly. I proto v této kategorii najdete největší výběr - jak do počtu a kombinace různých materiálů, tak do rozměrů. Vždycky tak najdete přesně ten, který se vám bude hodit. 

  • Posledním typem jsou čtvercové stoly. Jsou už méně obvyklé, proto je možné, že ten pravý budete hledat trošku dýl. Pokud chcete opravdu osobitý stůl, pořiďte si stůl z borovicového masivu, který si budete moct doladit do dekoru vašeho interiéru pomocí nátěrů či polepů. 
  • A pokud se rádi scházíte s rodinou, ale prostor vám nedovoluje pořídit si opravdu velký jídelní stůl, zvolte rozkládací stůl. Rozloží se jen pro danou slavnostní příležitost a po zbytek roku zabere požadované minimum místa. 

Kdo židli má, bydlí

To věděl už Jiří Suchý ve své písni Dáme si do bytu. Přijemná atmosféra se v jídelně bez pohodlného posezení prostě nevytvoří. "Dřív byly velice oblíbené jídelní lavice, ovšem dnešní moderní doba jim příliš nenahrává. A je to škoda, byl v nich úložný prostor, kterého v bytě není nikdy dost. Dnes ovšem zcela jasně vítězí jednoduché tvary a vzdušný design. Velice oblíbené jsou židle ve skandinávském stylu. Ale na výslunní se stále drží klasické dřevěné jídelní židle," potvrzuje prodejce nábytku Jan Skalák. 

Při výběru židle musíte myslet jak na estetiku (tedy aby židle ladila ke stolu i ostatnímu vybavení jídelny), tak na praktičnost. Židle by měla jít pod stůl snadno zasunout a každý u stolu by měl mít dostatek místa na nohy. To je občas potíž u stolů s dlouhou a tlustou středovou nohou. A nezapomeňte si svou novou židli vyzkoušet. Kromě toho, že by židle měla být ergonomická, měla by být hlavně pohodlná

Pro vaše nejmenší můžete pořídit skvělou rostoucí židli, která ratolesti vydrží několik let. Je vyrobená z masivního borovicového dřeva, díky čemuž je velice odolná a stabilní. 

Jídelnu doplňte vhodnými dekoracemi i úložnými prostory

Aby byla jídelna či jídelní kout kompletní, vždycky je dobré přihodit na poličku či na stěnu nějaké rodinné fotografie, které dokreslí spokojenou atmosféru. Mimo poličky můžete jídelnu vybavit také komodou, případně příborníkem. Získáte tak další úložný prostor - nejen na příbory, ale třeba na sváteční servis nebo prostírání.

Tip pro vás:

Pokud máte jídelní kout jako součást obytného prostoru, ale toužíte jej oddělit, pomůžou vám trendy japonské stěny nebo třeba skleněné posuvné dveře. Získáte tak soukromí, ale neztratíte nic ze světlosti prostoru. 

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky