Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Jak zazimovat zahradní nábytek

Mráz ani sníh nejsou podmínky pro zahradní nábytek. Vyplatí se ho zazimovat

Už klepe na dveře? Zima se pomalu začíná hlásit. Jde na nás nenápadně, přes podzim, který ještě stále láká svými teplými slunečními paprsky ven a barví listy do krásných odstínů. Jenže jak opadají, začnou první mrazíky a na sezení venku už to nebude. Nenechávejte venku ani váš zahradní nábytek. S největší pravděpodobností ho v zimě příliš nevyužijete, proto ho zbytečně nevystavujte zimnímu počasí - větru, vodě, mrazu ani sněhu!

Ideální "zimní" péče o nábytek spočívá v zazimování nábytku. Po jeho očištění a ošetření je nejlepším řešením zahradní stůlžidle uložit na suché místo někde uvnitř. Například do zahradního domku nebo garáže. Pokud žádné takové místo nemáte, můžete nábytek podle toho, z čeho je vyroben, zazimovat i venku. Umístěte ho na suchou podložku, například paletu, aby nepřišel do kontaktu s mokrou a zmrzlou půdou, a přikryjte ho obalem na nábytek nebo plachtou, aby na něj nepršelo nebo na něm neulpíval sníh. Takto můžete zazimovat i nábytek na balkoně, když nemáte možnost ho uložit někde uvnitř. 

Venku však určitě nenechávejte nábytek plastový. Ten totiž nemá ráda velké výkyvy teplot, takže by mu mráz mohl ublížit. Plast totiž křehne a mohlo by se stát, že až se na nábytek na jaře usadíte, skončíte na zemi, protože se rozlomí

Dřevo potřebuje výživu

Jak už jsme zmínili, před uložením je u většiny nábytku potřeba ta správná péče. Nejvíc jí potřebuje dřevěný nábytek, především ten, který je vyroben z domácích dřevin. Zatímco exotické dřevo obsahuje velké množství esenciálních olejů a pryskyřic, tuzemská dřeva v tomto ohledu zaostávají. To ale vůbec neznamená, že jsou v něčem horší. Jejich vlastnosti můžete zachovat díky nátěru. Před impregnací je však potřeba nábytek důkladně omýt a nechat uschnout. Exotická dřeva potom nezapomeňte ošetřit teakovým olejem. 

Umělý ratan tak choulostivý není

Kovový nábytek vydrží o něco víc než dřevěný. K tomu, aby uložený přečkal zimu, mu stačí pořádný nátěr. Omytý nábytek tak stačí překontrolovat a v místě, kde je nátěr poškozený, ho opravit. Například v místě svařovaných spojů. 

Podobně nenáročný je také nábytek z umělého ratanu. Před příchodem zimy proto stačí ho přetřít vlhkým hadříkem, abychom z něj smyli nečistoty, a uklidit ho na suché větrané místo. 

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky