Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Kam umístit ptačí budku či krmítko

Pozvěte k vám na zahraduužitečné sýkorky. Ptačí budka je jistě zaujme

Není nad příjemné probuzení, kdy za oknem svítí slunce a cvrlikají ptáci. Člověka takové ráno příjemně naladí a nastartuje do nového dne. Chcete-li si cvrlikání ptáčků trochu "pojistit", pořiďte si na zahradu ptačí budku - místo, kde najdou ptáci vždy něco dobrého a budou se tam vracet.

Na výsluní ani sever se nehodí

Ptačí budku rozhodně neumisťujte na první strom, který vám padne do oka. Hlavní je ji umístit na praktické místo, tak jako vaše obydlí. Ač by bylo pro ptáky jistě hezké bydlet na výsluní, není to úplně podle jejich gusta. Budku ani krmítko proto nedávejte na přímé slunce. Raději v zahradě nalezněte klidné stinné místo, které je dál od vašeho zahradního posezení a kudy celý den nependlujete.

Ptačí budka přiláká ptáky, kteří zahradě pomáhají.

Pro zpěvné ptáky, například sýkorky, je ideální pověsit budku do výšky dvou až tří metrů nad zemí, na hladký kmen. Tam na ně nebudou moci predátoři, jako jsou kočky nebo kuny. Vchod budky by měl směřovat na jih, jihovýchod nebo východ, aby ptákům do budky nepršelo a nefoukalo. 

Pomohou vám se zahradničením

Věřte tomu, že přítomnost ptáků na vaší zahradě je žádoucí. Jakýkoli škodlivý hmyz totiž jejich pohledu ani zobáčku neunikne. Nebojte se o ovoce ani bobuloviny. Zpěvní ptáci, kteří jsou nečastějšími návštěvníky budek a krmítek, jsou hmyzožraví. Do jejich jídelníčku tak spadají úplně jiné dobroty než ovoce.

Sýkorky jsou nejčastějšími hosty budek.

Výjimkou je špaček, který má rád třešně. Abyste ho na svou zahradu zbytečně nepřilákali, zamezte jeho přítomnosti výběrem budky s menším vstupním otvorem. Špaček jím neprojde, zato žádané sýkorky ano. Problemetický může být také další milovník ovoce - kos. Toho však většinou budky nezajímají, proto se u vás rozhodně nenaskytne kvůli budce.

Kam pověsit budku nebo krmítko, je již jasné. Otázkou ještě je, co ptáčkům do krmítka dát. Nejlepší jsou slunečnicová semínka, která jsou tučná a ptákům dodají dostatek energie především v zimních měsících. Přidat můžete oříšky nebo další semena jako je proso, pšenice, řepka, mák. Zpestřením mohou být ovesné vločky či nastrouhaná mrkev. Do krmítek ani budek nepatří zbytky jídla z kuchyně, slané, kořeněné a už vůbec ne plesnivé jídlo.

Budku si můžete sami vyrobit. Pro ty, kdo nejsou úplně manuálně zruční nebo na to zkrátka nemají čas, je však nejlepší budku zakoupit. Podívejte se na nabídku ptačích budek a krmítek z našeho eshopu.

Budky se nevzdávejte ani v případě, že na zahradě nemáte stromy nebo máte terasu. Řešením je praktický stojan, na který ptačí budku umístíte.

Na budku nemusíte mít strom

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky