Nákupní košík

Zvolte měnu: CZK EUR


Úvod Magazín Péče o dřevěný nábytek

Dřevo: Živý materiál z přírody, který si zaslouží péči

Péče o dřevěný nábytek

Na pohled hřejivé, na dotek příjemné, vonící přírodou a navíc nadčasové. Takové je dřevo. Pokud máte doma i vy dřevěný nábytek, nezapomeňte, že je potřeba mu jeho krásu a funkčnost oplácet. A to náležitou péčí. Není to nic složitého, nebojte.

Díky několika krokům zachováte dřevu jeho lesk, bude vám sloužit dlouhá léta a nábytek bude stále vypadat jako nový. Otázkou je, co pro svůj dřevěný stůl, skříň, komodu a další kousky můžete udělat

Dřevo ozvláštní každý interiér.

Pojďme si proto společně říct, jak pečovat o dřevěný nábytek všeho druhu. 

Opalování ani koupel dřevu nesvědčí

Dřevo je citlivé na vnější vlivy, ať už je to sluneční záření, vlhkost, přílišné teplo či mechanické poničení. Je proto potřeba nábytek ve vaší domácnosti nejen dobře umístit, ale také na něj dávat pozor.

Dřevěný nábytek by neměl být vystaven přímému slunci a stát přímo u okna. Části, které budou osvětleny, totiž mohou měnit barvu. Stejně tak není dobré mít nábytek přímo u topení, obecně se doporučuje odstup zhruba 50 centimetrů, aby dřevo zbytečně nevysychalo. Berte v potaz, že je to živý materiál, který si potřebuje uchovat jisté množství vlhkosti, aby nepraskal.

Na co je třeba si dát obzvlášť pozor, je voda. S tou se dřevo opravdu nepřátelí. Jejím vlivem se může zkroutit, nabobtnat, mohou se rozlepit hrany... Voda zkrátka může způsobit nenávratné škody.

Dřevo a tekutiny nejsou dobří přátelé.

Pozor proto dejte, aby váš dřevěný nábytek nepřišel do kontaktu s párou, horkým nádobím ani rozlitou vodou či jinou tekutinou. Pokud se vám přeci jen podaří na stůl či jiný kousek ze dřeva něco vylít, co nejrychleji ho otřete.

Pokud je váš dřevěný nábytek poničený vodou, zkuste poškozený povrch obrousit a nově přelakovat. Další možností je na povrch aplikovat odstraňovač šedých skvrn (ten působí také na skvrny způsobené horkým nádobím, žehlením a podobně).

Na úklid s rozvahou

Jak pečovat o nábytek z masivu z hlediska úklidu? Ani jeho čištění neberte na lehkou váhu. Rozhodně ho neotírejte mokrým hadrem, nepoužívejte žádné chemikálie, například rozpouštědla a už vůbec ne abrazivní přípravky, které by povrch nábytku mohly poničit. Ideální je měkká prachovka navlhčená čisticím prostředkem.

Dřevěný nábytek

I nábytek za oknem je ze dřeva

Důkladnější péči si zaslouží také venkovní nábytek ze dřeva, ať už to je stůl, židle či lavice. Ten je vystaven zcela jiným podmínkám než ten v interiéru. Kvůli povětrnostním podmínkám je dobré ho ošetřovat (klidně i několikrát do roka) oleji, případně jednou za čas nanést nový nátěr včetně impregnace. Nábytku ušetříte nějaký ten rok také tím, že ho na zimu uklidíte.

© 2024, Drewmaxcz.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Přeskočit na začátek stránky